Popis lekcí a obtížností

Popis lekcí, jejich název, slouží k základní orientaci pro cvičence, kterou obtížnost zvolit. Při nejasnostech s volbou lekce, doporučuje domluvit se vždy s vyučujícím lektorem.

Začínající - v případě, že je tato lekce vypsána, jedná se o skupinu úplných začátečníků, kdy všichni studenti začínají a skupina  byla otevřena v daném roce.

Veřejná - lekce jsou vhodné pro všechny zájemce o cvičení jógy, včetně začínajících.

Pokročilí - lekce je možné účastnit se po dvou letech cvičení iyengar jógy. Předpokladá se samostatné provádění šíršásány, sarvangásány, urdhvadhanurasány. Ve cvičení je již od studenta požadována znalost  provedení základních variant pozic, vnitřní práce v nich a znalost jejich názvů :).                                                          Přepokládá se znalost vlastního těla a jeho tendencí a rovněž alespoň základní znalost jak pracovat s vlastními omezeními. Zejména při delších výdržích a obtížnějších prvcích. Cvičení v průběhu celého ročníku prochází komplexně cvičením jednotlivý skupin ásán, základů pránajámy, pratjaháry a dharány. Vše dle individuálních možnosti každého cvičence i celé skupiny.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    

Pránájáma  - je-li vypsána v daném roce

     Začátečníci v pránájámě

  • vhodné pro ty, kteří cvičí pravidelně 1 rok ásány,
  • pro ty, kteří mají nepravidelnou praxi pránájámy,
  • vhodné i pro ty, kteří cvičí a mají problémy s dýcháním během cvičení ásán.

Pokročilí v pránájámě

  • vhodné pro ty, kteří cvičí minimálně 1 rok pravidelně pránájámu  a nemají problémy s normálním dechem či s dýcháním při cvičení ásán.

Cvičení pro ženy (vč.gyn. + gravid.)

Cílem je naučit se při cvičení respektovat jednotlivé fáze menstruačního cyklu, ale rovněž umět si poskládat sestavu pro období menopauzy, či dobu těhotenství a období po něm. 

Cvičení je vhodné i při poruchách menstruace, infertilitě, popř.dalších zdravotních stavech, kdy cvičení v běžných hodinách není vhodné.

Senioři + zdravotní cvič.

Cvičení je vhodné pro všechny, kteří se chtějí hýbat v každém věku i při různých zdravotních potížích či handikepech.
Je vhodné pro všechny, kdo chtějí i nadále pokračovat v cvičení jógy, ale obávají se intenzity cvičení v běžných hodinách.

Vhodné pro všechny, kdo mají zdravotní potíže, které je omezují v běžných hodinách, ať již jenom krátkodobě (např. po úrazu), nebo i dlouhodobě při chronických potížích. Cvičení je menší fyzické náročnosti, s cílem udržet tělo i ducha v přiměřené aktivitě.

Pozn.: Při výuce pomáhá studentům většinou více učitelů.

Roska

Cvičení je určeno pro osoby s onemocněním roztroušené sklerózy (Sclerosis multiplex), případně i osoby s jinou neurologickou problematikou. Účast na lekci je nutné dopředu  domluvit s vyučujícím lektorem. Na hodinách dopomáhá více učitelů, asistentů. V určitých případech se lze domlouvat i na vhodnosti přítomnosti vlastního asistenta .